Tūpk! Stok!

Pats paprasčiausias būdas pradėti judėti – pradėti bėgti!

Ne paslaptis, kad bėgimas ne tik padeda numesti nereikalingus kilogramus, bet kartu teigiamai veikia visą organizmo funkcinę sistemą. Moksliškai yra įrodyta, kad bėgimas yra vienas lengviausių ir efektyviausių būdų stiprinti širdies ir kraujagyslių sistemą, mažinti psichinę įtampą, apsaugo nuo įvairiausių infekcinių ligų, didina darbingumą, gerina atmintį, kelia tonusą, padeda atsipalaiduoti, stiprina sveikatą ir atitolina senatvę.

Bėgti reikia pradėti pamažu, pirmomis dienomis nepersistenkite! Svarbiausias yra pirmas bėgimas, jis yra vienas sunkiausių. Tai savotiškas psichologinis barjeras, kurį turėsite įveikti, bet tik pakelsite savo užpakalius nuo minkštų sofučių, jau po kelių dienų pajusite teigiamus bėgimo rezultatus.

Prieš pradėdami bėgti pasirūpinkite tinkama avalyne, kad apsaugotumėte sąnarius, sausgysles, raumenis, pėdas, kurioms bėgimo metu tenka didžiausias krūvis. Taip išvengsite traumų.

fitness-nail

Geriausia pradėti bėgti ant žolės. Taip raumenims ir raiščiams teks mažesnis krūvis, vėliau galima bus bėgti bet kokiu gruntu. Bėgioti galite stadione, parke, miške. Stenkitės rinktis tokias vietas, kur būtų daugiau medžių, gryno oro, nes bėgiojant pradeda intensyviai dirbti kvėpavimo sistema ir su kiekvienu įkvėpimu mes vis gyliau ir dažniau įkvepiame oro. Man ne kartą teko matyti kaip merginos, vaikinai bėgioja miesto centre ir dar piko metu. Negalima!! Juk taip galite pakenkti savo sveikatai! Su kiekvienu įkvėpimu jus įkvepiate nesuskaičiuojamą kiekį išmetamųjų dujų! Taigi pirmiausia, nueiname, nuvažiuojame, iki parko, miško, paplūdimio ir tik tada pradedame bėgti!

Prieš pradedant bėgti atlikite pramankštą. Galite bėgti ristele, kaitaliodami bėgimą su ėjimu. Vėliau atlikite tempimo pratimus. Tempimo pratimus atlikite ne tik kojom, bet ir rankom, pečių, liemens sričiai. Apšilimo metu suintensyvėja medžiagų apykaita, pakyla kūno temperatūra, įšyla raumenis, padažnėja kvėpavimas, suintensyvėja širdies veikla. Apšilimo metu organizmas yra paruošiamas tolimesnei veiklai, palaipsniui pratinat jį prie didesnio krūvio. Apšilimas yra būtinas kiekvieno bėgimo metu, nes tik tokiu būdu galėsite apsaugoti organizmą nuo galimų traumų.

Jeigu ilgą laiką nesportavote, pradėkite nuo greito ėjimo, kaitaliojant tempą. Kada jau pajusite, kad galite bėgti, pradėkite pamažu, bėkite 5-10 min., paskui vėl eikite.

Bėgant labai svarbu taisyklinga kūno laikysena ir tinkamas kojų darbas. Tačiau žmonės, kurie tik pradeda bėgioti dažnai daro klaidas, todėl bėgimas tampa ne malonumu, o kančia. Kūnas būna pasviręs į priekį arba atsilošęs, rankos per aukštai pakeltos, kvėpavimas ne ritminis arba kvėpuojama per burną. Bėgimo tempas netolygus, žingsnio ilgis ne vienodas. Pirmiausia judesiai turi būti ekonomiški, kūnas turi būti truputį pasviręs į priekį, bet jokiu būdu ne per liemenį, turite stengtis laikyti vienodą žingsnio ilgį, kvėpuoti per nosį, bėgti, o ne nešti savo kūną. Koją reikia statyti nuo kulno ir remtis visa pėda. Galima statyti ir visą pėdą iškart. Bėgant, rankų judesiai labai susiję su kojų ir liemens judesių ritmu. Rankomis būtina mojuoti laisvai, neįtemptai. Jos visą laiką sulenktos per alkūnes vienu ir tuo pačiu kampu.

Po bėgimo jūs turite jausti ne nuovargį, o žvalumo ir energijos antplūdį. Jausti nedidelį nuovargį yra normalu, taip ir turėtų būti, po bet kurio fizinio krūvio, tačiau neturėtų būti galvos skausmų, dirglumo, mieguistumo, tokiu atveju jūs persistengėte ir reikėtų sumažinti tempą, o jei ir toliau yra blogai, reikėtų kreiptis į gydytojus.

Sportuojant svarbiausia sau nepakenkti, todėl ir bėgiojant reikia visada stebėti savo savijautą! Ne veltui sakoma: “Sportas- sveikata”

Taigi, traukiam sportinius batukus iš spintų ir bėgioti!

Straipsnio autorius: Tūpk Stok (Olga Pocienė)
Šaltinis: www.tūpkstok.lt
Svarbu: visa svetainėje pateikta informacija yra rekomenduojamojo pobūdžio. Čia pateikta informacija, nėra skirta diagnozuoti, gydyti ar užkirsti kelią kokioms nors ligoms. Prieš naudodamiesi mūsų patarimais, visuomet atsižvelkite į individualius poreikius ir konsultuokitės su gydytojais. Darydami pratimus namuose Jūs pilnai atsakote patys už save.

Komentarai

Komentarai

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *